Jaki wpływ na współczynnik przenoszenia ciepła ściany osłonowej z oknem ma montaż nawiewnika?
Montaż nawiewnika w oknie nie jest trudny technicznie do wykonania, zwłaszcza dla autoryzowanych grup montażowych. Jednakże trzeba pamiętać, że to, w jaki sposób zostanie zamontowany nawiewnik ma wpływ na parametry termoizolacyjne okna, a co za tym idzie, na bilans energetyczny całego budynku.
Ciągle udoskonala się metody montażu okien w ścianach, by w możliwie największym stopniu zmniejszyć wpływ liniowego mostka cieplnego po obwodzie ramy okiennej i możliwie najbardziej zredukować wartość liniowego współczynnika przenikania ciepła λ tego mostka. Firma Ventec postanowiła się skupić na samym sposobie montażu nawiewnika, a uściślając na sposobie wykonania szczelin, oraz ich umiejscowieniu.
Zgodnie z przepisami, tj. § 155 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 2015. 1422 z dnia 2015.09.18) [1] dopływ powietrza zewnętrznego do pomieszczenia, w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych, należy zapewnić przez urządzenia nawiewne umieszczane w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych częściach przegród zewnętrznych. Urządzeniami, z którymi najczęściej mamy do czynienia są nawiewniki powietrza zewnętrznego do pomieszczeń, stosowane w systemach wentylacji grawitacyjnej, mechanicznej i hybrydowej. Ponadto zgodnie z przepisami wymagana jest instalacja wentylacji grawitacyjnej, grawitacyjnej wspomaganej lub mechanicznej wywiewnej, przy czym projekt powinien wyraźnie określać, które okno, drzwi, czy inna przegroda zewnętrzna pełni funkcję wentylacyjną i w niej ma być zamontowany nawiewnik powietrza.
Przyjazne środowisku - ATEST HIGIENICZNY PZH Zgodność z polskimi normami - KRAJOWA OCENA TECHNICZNA ITB |
Na skróty Nawiewniki manualne |
Siedziba firmy VENTEC S.C.Sroka Sławomir, Kalas Piotr 44-203 Rybnik ul. Karola Miarki 13 NIP: 729-268-38-82 |
Biuro GSM: +48 511 959 631 |